Doğal sağlık uzmanları, sirkeler hakkında ikiye bölünmüş durumdalar. Doğal yollarla üretilen yüksek asitli bu gıda ürünü vücudumuz için ayaktan başa kadar fayda sağlamakta. Dişler için sirke kullanımını incelediğimiz bu yazıya başlamadan önce sirkelerin ne olduğunu irdelemekte fayda var.

Elma Sirkesi ile Diş Temizleme

Elma sirkesi ile diş temizleme.

Elma sirkesi nedir ? Faydaları Nelerdir ?

 Elma sirkesi elma suyundan yapılır ve iki kez fermente edilir, ilk turda elma şarabı haline gelir ve bir süre sonra sirkeye dönüşür. Bu noktada, madde, probiyotiklerin, faydalı bakterilerin ve enzimlerin, özellikle de filtrelenmemiş ve pastörize edilmemiş halde bırakıldığında, “anne” olarak adlandırılan alt kısımdaki bulutlu bir lekenin fark edeceği bir karışım haline gelir.

Elma sirkesi çok sayıda dahili ve harici kullanım için önerilen popüler bir halk gıdasıdır. Faydaları ise yazmakla bitmez, diş beyazlatma, diş çürümesine karşı mücadele, kronik diş eti enfeksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olma, bağışıklık fonksiyonlarını destekleme, kilo vermede yardımcı olma, kan şekeri düzenleme ve kalp rahatsızlığı riskini azaltma konularında yardımcu olabileceği iddia ediliyor. Aynı zamanda, örneğin limon suyu ile kombine edildiğinde meyve ve sebzelerde cildi temizlemek için kullanılır ve akneden arınmış bir tene sahip olmaya yardımcı olur. Ve saçlarınızdaki kepek ve şampuan kalıntılarının birikmesini önlemek için bir tonik olarak önerilir. Bununla birlikte, yan etkilerinin ve etkilerinin incelendiği çok fazla bilimsel araştırma yoktur. Bu yüzden hangi alanda olursa olsun bizlerin size tavsiyesi elma sirkesini kullanırken aşındırıcı özelliklerini azaltmak için daima su ile seyreltin.

Kullanım Riskleri

Elma sirkesi mucizevi bir tedavi olarak lanse edilmesine rağmen, diş minesine gelince sirke içindeki asetik asit çok kötü sonuçlar doğurabiliyor; su ile durulama ise alınacak hasarı engelleyemiyor. Sirke 3.075 pH seviyesine sahiptir ve bu da kahveden daha zararlı olmasına rağmen limon suyundan daha az zararlı hale getirir. Diş minesinin bireye bağlı olarak yaklaşık 5.5 pH seviyesinde çözülmeye başlar.

Sirkenin Dişlere Zararı

 Diş minesi elma sirkesi ile temasa girdikten sonra zayıflamış bir halde kaldığından, içerken veya içtikten hemen sonra dişlerinizi fırçalarsanız kötüleşebilir. Bunun yerine, bu tip asitik ürünleri tükettikten sonra veya tüketmeden yarım saat önce diş bakımızı yapın.

Elma Sirkesi Kullanımı, Uygulanışı

Sirkeyi dişlerinize uygulamadan veya sirkeyi tüketmeden önce sirkeyi seyreltmeniz her halukarda sizi karlı çıkaracaktır bu seyreltme işlemini yaparken yarı yarıya su kullanabilir ve ya zeytin yağı ile karıştırarak aşındırıcı etkilerini azaltabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here