Dişlerde Plak Oluşmasının Nedeni

Diş bakımında yapılan yanlış uygulamalar, düzeni diş fırçalamama, diş ipi kullanmama gibi durumlar dişlerde plak oluşmasının nedeni olarak görülmektedir. Dişlerde plak oluşmasının nedeni olarak gösterdiğimiz bu durumlara dikkat ederek plak oluşumunun büyük ölçüde engellendiği vurgulanmaktadır.

Dişlerde plak oluşmasının nedeni olarak görülen bir diğeri de kişinin ağız içi salgısının yapısı olarak ifade edilmektedir. Bir başka neden ise yeterince iyi diş fırçalamamak olarak belirtilmektedir.

Oluşan plaklardan kurtulmak ve plak oluşumunu engellemek ve oluşan plaklardan kurtulmak için yapılması gerekenler yazımızda yer almaktadır.

Dişlerde Oluşan Plaklardan Kurtulmak

Dişlerde oluşan plaklardan kurtulmak için yapılması gerekenler arasında ilk olarak ifade edilen bir diş muayenesi yaptırmaktır. Böylece diş doktoru tarafından tespit edilen plaklar, özenli bir çalışma ile temizlenecektir. Plak oluşumunun önlenmesi için doktor tarafından verilen tavsiye kişilerin doğru ağız bakımı yapmasına katkı sağlamaktadır.

Dişlerde Plak Oluşmasını Engellemek

Dişlerde plak oluşmasını engellemek, olası diş çürüklerini de engellemek açısından önem taşımaktadır. Sabah ve akşam olmak üzere mercimek tanesi büyüklüğünde diş macunu kullanarak, kaliteli bir diş fırçası ile diş fırçalamak gerekmektedir.

Diş Fırçalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş fırçalarken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Olması gereken sertlikte bir diş fırçası kullanmak,
  • Ağız içini temizleyecek kapasiteye sahip bir diş fırçası kullanmak,
  • Diş fırçalarken gereken zamanı ayırmak ve özeni göstermektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here