Dişler neden sararır ? Sebepler ve nedenleri.

İnci gibi olmasını istediğimiz, en kıymetlilerimiz dişlerimiz neden sararır ? Alt dişler neden sararır ? Diş sararmasının sebeplerini irdelediğimiz yazımızda diş sararmasının nedenlerini detaylı bir şekilde irdeleyeceğiz.

Dişler bir çok yüzeysel katmandan meydana gelmektedir. Dişlerin korunması için meydana gelen bu katmanlar bir çok durum ve koşula dayanıklılık gösterselerde, bazı zararlı maddeleri üzerlerinde tuttukları için dişlerde sararmalar meydana gelir. Detaylı bir grafikle ortaya koyduğumuz nedenler şu şekilde :

Dişler neden çabuk sararır ?

Dişelerin sararma nedenleri:

 

Dişler sararır, sen gülüşü hatırla…

 

Dişler Neden Sararır ? (Süt dişleri neden sararır)

1Soğuk ve Sıcak İçecekler:

Dişlerin üzerinde doğal katmanlar ve kaplamalar yer almaktadır. Halk arasında diş minesi olarak tabir edilen en üst katman sıcak ve soğuk içecekler tarafından zedelenebilir. Bu zedelenme sonucunda meydana gelen mikroskobik çatlakların arasına dolan mikroplar diş minesinde sararmalara sebep olur.

2Sigara İçmek:

Sigara içmenin sağlığa türlü türlü zararları vardır. En çok gözle görünür hasarın meydana geldiği bölge ağız ve dişlerdir. Sigaranın içerisinde yer alan onlarca zehirli maddeden sadece bir kaç tanesi bile dişlerinizi çürütmeye sarartmaya yetebilir. Sigaranın dişlere en çok etki eden maddesi ise katrandır. Diş sararmalarına en çok etkiyi katran sağlar. Sigara içen biriyseniz bir peçeteyi dudaklarınıza kapatıp kısık aralıktan peçeteye dumanı hızlıca üflemek tüm acı gerçeği size gösterecektir.

3Yaşlılık:

İnsan yaşlanır ve ölür. Bizleri ilgilendiren kısım şimdilik yaşlılık aşaması. Yaşlanınca organlar tek tek işlev konusunda zayıflamaya başlar ve vücüdun vitaminleri daha önemli organlara yönlendirmesi sonucu dişler zayıflar. Diş sararmasında yaş faktörü çok önemli bir yere sahiptir.

4Asitli ve Şekerli Gıda Tüketimi:

Asitli ve şekerli tüketim ürünlerinin diş sararmasında çok büyük bir yeri vardır. Bu tip gıda ürünleri genel sağlığınızla birlikte ağız sağlığınızıda tehlikeye atmaktadır.

5Yanlış Ağız Bakım Ürünleri:

Bir çok ağız bakım ürünlerinin prosödürlerinde veya kutularında kullanımının uygun olduğu kişiler veya riskli kullanım durumları belirtilmektedir. Bu tip uyarıların en küçüğünü bile dikkate almak gerekir. Eğer hali hazırda yeni bir diş sararması keşfediyorsanız kullandığınız ürünleri gözden geçirmekte fayda var.

6Ağız, diş, diş eti rahatsızlıklar:

Farkında olmadığınız bir rahatsızlığınız olabilir diş sararmasında büyük rol oynayan bu rahatsızlıkları tespit etmek için internette araştırma yapmak yerine muayne olmanızı dostane bir şekilde tavsiye ederiz.

7İlaç Kullanımı:

Kullanmış olduğunuz ilaçlar, antibiyotikler diş sarılığına sebep olabilirler bu yüzden prosüdürlerini dikkatle okuyup yan etkilerini gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

8Genetik Faktörler:

Ne yapsanızda diş sarılığınız geçmiyor ise bu durumda genetik bazı faktörleri göz önüne almak gerekir çünkü 10 kuşak öncesinden gelen bir durum bile söz konusu olabilir.

 

Sıraladığımız nedenler arasında gözden kaçırdıklarımızda olabilir ve ya size özel bazı durumlar bu yüzden bu yazıdan sadece fikir sahibi olup tam teşhis ve çözüm için en kısa zamanda muayne olmanızı tavsiye ederiz. Diş sararmanıza doğal bir çözüm arıyorsanız En iyi diş temizleme yöntemi yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here