Dişlerine bakan, kendine bakar, hayatına bakar...

Birçok kişi diş temizliklerini aksatıyor. Bu önemsememenin ardından ise çatlama, garip sesler ve ara sıra çene rahatsızlığı geliyor. Diş temizliği aşamaları, operasyonu aşamaları. Böylesi önemli bir hususu görmezden gelmenin sonuçları da haliyle ağır oluyor.

Dişler insanların beyinleri ile direk temasta bulunan organlardır. Dişimize vereceğimiz en küçük hasar bile beynimizin içinde yankılanan büyük acılara dönüşebiliyorlar. Bunun sonucunda hastanelerde ve kliniklerde diş temizliklerinin, diş plaklarının temizliğinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi vermek istedik. Bu aşamaları sıraladık. Diş hastaneleri her ne kadar insanı ürkütmekte ve korkutmakta olsa da tüm diş temizleme aşamalarını sıraladık. Diş temizliği için zahmetsiz ve daha faydalı yöntemleri sizler için sıraladık.

1Fiziksel Sınama

Diş temizliklerinin çoğu diş teknisyeni tarafından yapılır. Gerçek temizleme işlemi başlamadan önce, ağzınızın tamamını fiziksel bir muayeneden geçirirler.

Diş teknisyeni, dişlerinizin ve diş etlerinin etrafında, diş eti iltihabı belirtileri veya diğer potansiyel sorunlar olup olmadığını kontrol etmek için küçük bir ayna kullanır. Büyük sorunlar tespit ederse, diş teknisyeni, durumdan emin olması için diş hekimini çağırabilir.

2Plak ve tartar temizliği

Onlara rehberlik edecek küçük aynayla diş teknisyeni, diş eti çizgisinin etrafında olduğu gibi dişlerin arasında olabileceği için plak ve tartardan kurtulmak için bir kıvrımlı iğne benzeri bir alet kullanır. Kazıma sesi duyabilirsiniz, fakat bu normaldir. Ağızda daha fazla tartar varsa, belirli bir noktayı temizlemek için daha fazla zaman gerekebilir.

Fırçalama ve diş ipi, plak yapımını ve sertleştirilmesini tartar oluşmasını durdurur.

3Dişlerin Fırçalanması

Dişleriniz tatar ve plaktan arındırıldıktan sonra, tekniker yüksek güçlü bir elektrik fırçasıyla dişlerinizi fırçalar. Bu aşamada taşlama sesine benzer bir ses duyabilirsiniz. Korkunç gibi görünse de, derinlemesine temizlik yapmak ve önceki aşamanın geride bıraktığı herhangi bir tartarın alınması için harika bir yoldur.

4Diş İpi Temizliği

Bu aşamada hijyenist uzmanımız dişlerinize profesyonel bir diş ipi kullanarak derinlemesine bir temizleme uygular. Bu aşamada diş etinizde kanamalar gözükebilir. Ancak uzman müdahalesi sayesinde bir sorun yaşanmaz.

5Durulama

Kalan artıkların temizlenmesi için genellikle florür içerin bir sıvı ile uzman ağzınızda bir yıkama işlemi gerçekleştirecektir. Bunu tükürme kabına tükürebilirsiniz.

6Florür Uygulaması

Temizleme işleminin son basamağı bir florür uygulamasıdır. Bu tedavi, dişlerinizde birkaç ay boyunca boşluklara karşı savaşmanıza yardımcı olmak için koruyucu bir madde olarak kullanılır.

Diş teknikeri hangi tadı en çok sevdiğiniz konusunda soru sorabilir. Daha sonra, köpüklü jel (veya bazen yapışkan bir macunu) dişlerinize uyan bir ağızlığa yerleştireceklerdir. Genellikle dişlerinizde bir dakika bekler. Köpüklü jelin yanı sıra florür verniği küçük bir fırça ile dişlere uygulanır. Tükürük ile temas ettiğinde florür verniği sertleşecektir, bu nedenle hemen sonra yiyip içebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here