Günlük diş ipi, fırçanın tek başına ulaşamadığı plak ve diğer kalıntıları giderir. Diş ipiyle temizleme dişlerinizi her gün bu kalıntılardan arındırarak (protez diş temizleme de dahil), dişlerinizi ömür boyu sağlıklı tutma şansınızı artırırsınız ve diş eti problemlerinin oluşma riskinizi azaltırsınız. Hatta kötü kokudan kurtulmanıza da yardımcı olabilir. Diş ipi kullanmanın faydaları neredeyse sınırsızdır ve diş ipi kullanmayan herkes diş sağlığı konusunda biraz eksiktir.

Diş Temizleme İpi Çeşitleri:

Nasıl diş ipi kullanmalıyım ?

En etkili diş ipini kullanın ve bunun için iyi bir seçim yapın. Diş ipi piyasasında çeşitli çeşitler mevcuttur; mumlu, mumsuz, aromalı ve aromalı olmayanlar. Kişisel tercihlerinize en uygun olanı seçerek işe başlayabilirsiniz. İşte diş ipi seçiminde sizin için hangisinin en iyi olduğuna karar vermek için bilmeniz gerekenler:

Diş ipi iki temel çeşitte olur:
Naylon diş ipi: Bu diş ipi yapışkan hale gelen ve koparılabilen birçok naylon kumaştan oluşur. Naylon diş ipi mumlu ve mumsuz olarak gelebiliyor.
PTFE (monofilament) diş ipi: Bu diş ipi tek bir ip veya iplikten oluşur ve en sıkışık alanlara bile girer ve temizler.
Dişleriniz arasında daha geniş boşluklarınız varsa, ortodontik parantezi ve diş köprülerini temizlemek için kullanılan teyp ipi veya süper parlaklık en iyi sonucu verebilir.
Tek filamentli diş ipi biraz daha pahalıdır, ancak dişler arasında daha kolay kayabilir ve parçalanma olasılığı daha düşük olacaktır. Her diş ipi kabı uzun süre dayanır, bu nedenle naylon olmayan diş ipi kullanmak değerli bir yatırımdır.

Diş ipi ile temizleme ve kullanımı:

1Orta Parmaklarınıza Sarın

Diş ipi nasıl kullanırlır ?

Orta parmaklarınıza 18 cm ile 61 cm arasında bir diş ipinin ucunu sarın.

Birçok kişi fırçalamadan sonra diş ipi kullanmak ister. Bu en sağlıklı olanıdır. Diş ipi kullanımı sonrası oluşabilecek boşluklara dolan diş macunu uzun süre ile aşındırıcı etki gösterebilirler. Bu yüzden diş fırçaladıktan sonra diş ipi kullanmak kalıntıları temizlemeyide sağlayacaktır.

2İşaret ve Baş Parmaklarınızı Kullanın

Diş ipi kullanım yöntemleri nelerdir ?

Diş ipini işaret parmaklarınız ve her iki elinizin baş parmaklarının arasında tutun. Diş ipinin yaklaşık 7.5 – 9 cm açığa çıkması gerekir. Burası diş ipini dişlerinizde kullanmak için kullanacağınız alandır.

3Üst Dişlerinizi Temizleyin

Diş ipi ile diş temizliği.

Üst dişlerini diş ipi ile rahat bir şekilde temizlemek için başparmaklarınızı kullanın. Üst dişlerinizi diş ipi ile temizleme daha yararlı olabilir ve işaret parmaklarınızı kullanarak alt dişlerinize diş ipi ile girmek daha kolay olabilir, ancak sizin için en rahat olanı yapın.

4Alt Dişlerinizi Temizleyin

Diş ipinizi kullanarak alt dişlerinizi temizleyin.

Diş ipini dişlerin arasına hafifçe kaydırın. Hangi dişten başladığınızın pek önemi yoktur fakat tüm dişlere değinmeye çalışın. Çoğu kişi alt ve üst dişler arasında aynı anda çalışmak ister fakat doğru olan sırası ile önce üst sonra alt dişleri temizlemektir. Bir alan seçtikten sonra, diş ipini diş arası ile diş eti hattı arasında nazikçe kaydırarak uygulayın. Agresif bir tarz kullanmak yerine bunu dikkatle yapmalısınız, yoksa kanamalarınızın veya dişetinize zarar verme şansınızı artıracaksınız.

Diş ipini dişeti içine sokmayın. Diş ipini diş arası çizgisi ile diş eti arasını hafifçe ovmak gibi düşünün.

5Diş Eti Temizliği

Diş ipini uygularken diş etinize zarar vermeyin.

Diş ipi, diş etleriyle temas ettiğinde yavaşça bir “C” hareketi ile hareket ettirin ve alanı temizlemek için ileri geri hareket ettirmek yerine aşağı yukarı kullanarak temizleyin. Diş ipi diş etlerinize temas ettiğinde aşağıya doğru hafif bir hareketle 1 – 2 milimetre içeri girmesini sağlayın ve yukarı aşağı hareketini kullanarak diş etinizi diş ipi ile temizleyin.

Buna ek olarak, diş ipi ekstra plak ve pislik kazımaya yardımcı olmak için ileri geri hareket ettirebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, diş ipini yavaş yavaş yukarıya gelene kadar hareket ettirin.

6Arka Dişleri Temizleme

Arka dişlerinizi diş ipinizi kullanarak temizleyin.

Arka çiğneme dişlerinin etraflarını temizlemeyi unutma. Diş eti hastalığı ve diş çürüğü arka dişlerde sıklıkla görülür. Oraya diş ipi ile ulaşmak biraz zor olabilir, ancak diş ipini kullanırken bu bölgeyi ihmal etmemelisiniz. Diş ipini arka diş kenarlarında ve diş etleri arasına hafifçe kaydırın ve ipi hareket ettirirken diş ipinin her iki tarafını dikkatli bir şekilde çekin. Yumuşak davranın bu bölgede kontrol zor olabiliyor diş etlerinize zarar vermeyin.

7Ağzınızı Çalkalayın

Diş temizliği sonrası ağzınızı çalkalayın.

Diş ipi ile işiniz bittiğinde ağızınızı ağız çalkalama ilacı veya su ile çalkalayın. Diş ipi ile temizliğin ardından diş ipine yapışmayan ağzınıza düşen veya kopmuş fakat dışarı atılmamış bazı kalıntıları ağzımızı çalkalayarak vücudumuzdan uzaklaştırabiliriz. Bu ayrıca ağızda bir ferahlamaya da yol açacaktır.
Özel ağız gargaralarını kullanmak, herhangi bir bakteri varlığını neredeyse tamamen yok eder, diş etleri ve diş etrafında koruyucu bir tabaka oluşturur.

8Diş İpi Kullanım Sıklığı

Diş ipinin kullanım sıklığı.

Diş ipini çok sık kullanmak diş sağlığınızı önemsiz yönde etkileyebilir. American Dental Association (ADA)’ nın yapmış olduğu açıklamaya göre günde birden fazla kez diş ipi kullanımı diş etinde ve diş minesinde kritik seviyede aşınmalara sebep olabiliyor. Fakat diş ipini günde bir kere ve sadece yatarken kullanmak her zaman en doğru doz olarak kabul ediliyor. Diş eti konusunda hassas bir yapıya sahipseniz 2 günde birkere olmak suretiyle diş ipini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here